DVARŲ MENO TURTAI "ALKOS" MUZIEJUJE

Zita DARGAITĖ, 
Žemaičių muziejaus „Alka" Dailės skyriaus vedėja

Tokio pavadinimo paroda birželio 1 d. atidaryta muziejaus naujojo priestato trečiajame aukte. Salės plotas 399,9 kv. m. Parodos tikslas - pristatyti dalį Žemaitijos dvaruose buvusių dailės kūrinių, kurie dabar saugomi muziejaus dailės rinkiniuose.
Žemaitijoje buvo keli šimtai dvarų, daugelis jų buvo garsūs savo pastatų architektūra, parkais, meno rinkiniais ir bibliotekomis. Parodoje - nemaža giminės pradininkų, šeimos, garsiausių jos narių, Lietuvos ir Lenkijos valdovų, vyskupų ir kt. žymių žmonių portretų. Po 1940 m. dvarai buvo visiškai sunaikinti, išliko tik dalis jų turto, kuri yra saugoma muziejuose.
Didžiausi meno globėjai Žemaitijoje buvo dvarininkai Oginskiai, Šuazeliai Gufje, Gorskiai, Pliateriai, tačiau vertingų meno kūrinių buvo ir mažesniuose dvaruose. XIX a. lenkų skulptoriaus M.Guiskio skulptūra „Mergaitė" į muziejų atvežta iš nedidelio Lekemės dvaro, Kovalskio darbai „Į medžioklę", „Į vestuves", „Vilkas" anksčiau kabėjo Mikoliškių dvaro salėse.
Didžiausią parodos dalį sudaro grafų Šuazelių Gufje meno kūriniai, atvežti iš buvusio Platelių dvaro. Plateliuose jie gyveno nuo XVIII a. pab. iki 1940 m. Salėje eksponuojami iš šio dvaro atvežti paveikslai, baldai. Nemažą ekspozicijos dalį sudaro Šuazelių Gufje giminės portretai. Eksponuojami trys Šuazelių Gufje portretai tapyti vieno dailininko vienu metu, nors portretuojamųjų amžius skyrėsi keliais dešimtmečiais. Tai Žilbero, Klodo ir Kleriado-Antuano portretai. Eksponuojamas ir Platelių dvare buvęs Sofijos Tyzenhauzaitės-Šuazel portretas. Jo autorius austrų dailininkas J.B.Lampis jaunesnysis (1775-1837). Grafų Šuazelių kolekcijai priklausė ir du šioje salėje eksponuojami XVIII a. paradiniai portretai. Tai prancūzų dailininko G.Desmares (1697-1776) tapytas Bavarijos kurfiursto ir Vokietijos imperatoriaus Karlo VII Albrechto portretas. Greta jo - italų dailininko D.Dupra (1697-1770) tapytas Ispanijos valdovo Žoakeno V portretas.
Salėje eksponuojamos Meiseno porceliano vazos, puošnios rokoko stiliaus žvakidės, XIX a. pab. neorokoko stalelis. Anksčiau ie meno kūriniai buvo Platelių dvare. Iš Platelių dvaro atvežta ir rokoko stiliaus lektika. Ji ornamentuota, sienelės ištapytos medžioklės deivės Dianos scenomis.
Vertingų eksponatų parodoje yra iš grafų Pliaterių dvarų. Žemaitijoje grafai Pliateriai valdė Švėkšnos, Vilkėno, Stemplių, Gedminaičių, Šateikių, Plinkšių, Kartenos, Kontenių dvarus.
Muziejuje eksponuojama nemažai vertingų tapybos darbų iš Švėkšnos dvaro. Tai XIX a. lietuvių dailininko V.Slendzinskio 1860 m. tapytas paveikslas „Senutė veria adatą", puikus XVIII a. animalistinės tapybos pavyzdys - J.Roos „Piemenų idilija", vėlyvosios akademistinės krypties rusų dailininko P.Vereščiagino „Kaukazas", XIX a. prancūzų dailininko A.Votje-Gale pastelė „Jaunos moters portretas". Be to, eksponuojamas Venecijos stiklo veidrodis iš Vilkėno dvaro, eklektinio stiliaus bufetas ir kėdės iš Pliaterių Plinkšių dvaro, Oginskių baldai iš tauriojo elnio ragų bei jiems priklausę XVII a. italų dailininkų A.Karačės „Pieta", Gverčino „Šv. Agnietė", prancūzų dailininko K.F.Fabro tapytas M.K.Oginskio (1765-1833) portretas.
Ši paroda ilgalaikė, ji bus papildoma naujais eksponatais.

 

© Žemaičių muziejus "ALKA", 2000
© Žemaičių kultūros draugijos Informacinis  centras, 2000

Atnaujinta 2013.09.30
Atsiliepimų laukiame adresu:
info@muziejusalka.lt