VIRTUALI EKSPOZICIJA   "LIETUVIŲ IR UŽSIENIO ŠALIŲ DAILĖ" 

L. Kranachas (1472-1553). Paveikslas „Karalių pagarbinimas”

L. Kranacho paveikslas „Karalių pagarbinimas” Žemaičių muziejuje „Alka” yra seniausias ir vertingiausias.
XVI a. vokiečių dailė gyvena klestėjimo amžių. Beveik visi to laiko vokiečių dailininkai (Diureris, Golbeinas, Kranachas) kreipia savo žvilgsnius į Italiją.
L. Kranachas (1472-1553) gimė Šiaurės Frankonijoje, Kranacho miestelyje. Jo tėvas Hansas Miuleris taip pat buvo dailininkas. L. Kranachas tik pradėjęs tapyti pasirodė kaip labai daug žadantis dailininkas. Jis tapė portretus, paveikslus mitologinėmis temomis. Moterims būdingi apvalūs veidai ir truputį žvairos akys. Pagal tai galima atpažinti L. Kranacho paveikslus.
1505 m. L. Kranachas apsigyveno Vitemberge ir tapo kurfiursto Fridricho Gudriojo rūmų tapytoju. Be to jis valdė vaistinę, knygyną ir spaustuvę. XVI a. Vitembergas buvo visos Vokietijos reformacijos centras. Ten gyveno ir Liuteris. L. Kranachas iliustravo Liuterio knygas ir jas spausdino savo spaustuvėje.
Paveikslas „Karalių pagarbinimas” iki 1940 m. buvo grafų Platerių nuosavybė. Tapytas paveikslas ant ąžuolo lentos. 1961 m. paveikslas pateiktas restauracijai. Prieš restauravimą paveikslas nufotografuotas, padaryta centrinės paveikslo dalies rentgeno nuotrauka. Sutvirtinta paveikslo tapyba ir 1962 m. paveikslas pasiųstas į Maskvą dailės restauravimo dirbtuves išlyginti sulinkusią ąžuolinę lentą. Patvirtinta, jog paveikslo „Karalių pagarbinimas” autorius yra L. Kranachas.

Nuotrauka iš ŽKD redakcijos fotoarchyvo