VIRTUALI EKSPOZICIJA   "LIETUVIŲ IR UŽSIENIO ŠALIŲ DAILĖ" 

Čekų dailininkas Kasparas Netšeris. Markizės Montespan (1641-1707) portretas

Markizės Montespan (1641-1707) portretą nutapė čekų kilmės dailininkas Kasparas Netšeris - olandų dailininko Terbocho mokinys. Nuo 1662 m. jis dirbo Hagoje, čia tapo populiarus diduomenės sluoksniuose, tapė jų portretus. K. Netšerio darbai tapybiški, subtilaus kolorito. Jo portretuose matome drabužių puošnumą, pozų išraiškingumą. Dailininkas nutapė vieną iš Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV favoričių. Kilusi ji iš kilmingos aukštosios aristokratijos dvarininkų giminės de Tonešarant. Būdama 20 metų ištekėjo už markizo de Montespan. Prasiskolinus vyras sutiko, kad žmona taptų karalienės Marijos-Teresės Austrijietės rūmų dama, o vėliau ir karaliaus mylimąja.
Markizė buvusi graži ir labai pretenzinga. Portrete ji pavaizduota savo šlovės viršūnėje. Vėliau ji karaliui nusibodo ir buvo priversta iš rūmų pasitraukti. 1691 m. apsigyveno vienuolyne.
Greta markizės portreto matome puikų psichologinį moters portretą, kurį nutapė XVII a.dailininkas Janovskis. Moteris pavaizduota susimąsčiusi. Tikroviškai nutapytas atrodo nieko nematančių akių žvilgsnis, nuleistos rankos. Viršutiniame dešiniajame paveikslo kampe yra dvigubas „Nalenč” ir Pliaterių herbai.

Nuotrauka iš ŽKD redakcijos fotoarchyvo