VIRTUALI EKSPOZICIJA   "LIETUVIŲ IR UŽSIENIO ŠALIŲ DAILĖ"

 

Džovanis Gverčinas. Šv Agnietė. N-2780

 ITALŲ XVII a. DAILĖ
A. Karačė (1560-1609) ir Gverčinas (1591-1666)

Italų dailę ekspozicijoje atstovauja XVII a. dailininkų A. Karačės (1560-1609) ir Gverčino (1591-1666) darbai.
Anibalė Karačis buvo kilęs iš dailininkų šeimos, kuri manė, jog XVII a. italų meną reikia pakreipti į teisingą kelią, nes jį neigiamai veikia manierizmas. 1589 m. Karačiai Bolonijoje įkūrė „nukreiptų į teisingųjų kelią” mokyklą. Bolonijos mokykla pirmoji suformulavo akademinio meno principus. Mokykla pripažino tik religinius siužetus, „žemi”siužetai buvo netoleruojami. Šios mokyklos atstovai norėjo sugrąžinti menui paprastumą ir grožį. Ekspozicijoje rodomas A. Karačės paveikslas „Pieta”.
Italų dailininkui Gverčinui didžiulę įtaką padarė Bolonijos mokykla. Jis turėjo daugybę užsakymų. Gverčino kūriniuose jaučiasi realizmo dvasia. Jo paveikslų yra svarbiausiuose pasaulio muziejuose. Ekspozicijoje pateikiamas jo originalus darbas „Šv. Agnietė”. Jame pavaizduota nuo IV a. katalikų garbinama šv. Agnietė. Paveikslas tapytas tamsiomis, sodriomis spalvomis. Šis kūrinys tipiškas Bolonijos mokyklai, tapytas XVII a. III deš.
Italų dailei priskiriamas ir nežinomo dailininko paveikslas „Estera prieš Artakserksą”.
Paveiksle pavaizduota persų karaliaus Artakserkso (arba Kserkso) žmona Estera. Dailininkas pasirinko tą momentą, kai Estera įėjo be leidimo į sosto salę. Artakserksas į ją rūsčiai pasižiūrėjo ir Estera nualpo.

Nuotrauka iš ŽKD redakcijos fotoarchyvo