PARODA „TELŠIŲ LENGVAJAI ATLETIKAI – 90“

 

Žemaičių ,,Alkos“ muziejuje veikia paroda ,,Telšių lengvajai atletikai – 90 metų“.

Giriamės ir džiaugiamės kai mūsų miestą ar kraštą garsina mokslininkai, menininkai, kultūros žmonės. Ne mažiau didžiojamės ir sportininkais, pradėjusiais karjerą Telšiuose. Dažnai net nesusimąstome, kas jų pirmieji treneriai, atlikę sunkiausią darbą. O jie gyvena gyveną mūsų mieste.

Tikriausiai daugelis girdėjo ir žino Aldoną Grigaliūnienę – pasaulio, Europos neįgaliųjų čempionatų, Atlantos, Atėnų parolimpinių žaidinių čempionę. Tai Aldona Satkauskaitė – gimusi 1955 m., Telšių IV vidurinės (dabar ,,Atžalyno“ pagrindinė) mokyklos mokinė, o pirmasis jos treneris buvo Povilas Klastauskas.

Lietuvos ieties metimo čempionė, 1965-1980 m. septynis kartus gerinusi Lietuvos rekordus, Maskvos olimpiados dalyvė Jadvyga Dunauskaitė–Putinienė sportinę karjerą pradėjo Telšiuose. Sportininkė aktyviai dalyvauja veteranų pasaulio ir Europos čempionatuose, iš jų grįžta su auksiniais ir sidabriniais apdovanojimais.

2012 metų Londono olimpiados maratono rungties dalyvė Remalda Kergytė – telšietė, ji mokėsi ,,Kranto“ vidurinėje mokykloje, lankė Telšių sporto mokyklą, pirmoji trenerė buvo Dalia Pranckuvienė.

Zita Satkauskaitė žinoma kultūrizmo sporto atstovė, daugelio tarptautinių varžybų nugalėtoja. O prieš tai buvo lengvaatletė. Mokėsi Telšių ,,Atžalyno“ vidurinėje mokykloje, lankė Telšių sporto mokyklą, mėtė diską, pirmasis jos treneris buvo Povilas Klastauskas. Sportininkė tapdavo Lietuvos čempionatų prizininke, buvo Lietuvos rinktinės narė.

Telšių sporto mokyklos mokiniai dalyvaudavo ne tik Lietuvos, bet ir SSSR moksleivių spartakiadose, iš kurių grįždavo su apdovanojimais. Parodoje matome 1958 m. nuotraukas iš Telšių geležinkelio stoties. Lietuvos rinktinės nariai išvyksta į SSSR moksleivių spartakiadą Tbilisyje (Gruzija). Tai lengvaatlečiai J. Žilevičiūtė, E. Kojelis, M. Jakobas, treneris B. Jasikevičius.

Jadvyga Žilevičiūtė 1958 m. Kaune pasiekė Lietuvos jaunių rutulio stūmimo (12,22 m.) rekordą, 1959 m. – Vilniuje disko metimo metimo (43,07 m.) rekordą. Treneris B. Jasikevičius.

1965 m. SSSR moksleivių spartakiadoje Minske dalyvavo Jonas Kirkauskas. Baltijos šalių ir Lietuvos kūjo metimo čempionas (52,04 m.). Treneris P. Klastauskas.

Nijolė Purvinskytė 1971 m. Kaune ir Varoneže gerino Lietuvos jaunių 1500 m. bėgimo rekordus (4.51,6 min.). Baltijos šalių čempionė. Lietuvos rinktinės narė. Trenerė A. Naglienė.

Dalia Streckytė – Telšių IV ketvirtos mokyklos mokinė, 1981 m. Kaune pasiekė Lietuvos jaunučių 1500 m. ir 3000 m. bėgimo rekordus. Trenerė A. Naglienė. Sportininkė Dalia Streckytė–Pranckuvienė dirba Telšių sporto mokykloje ir ugdo jaunuosius sportininkus, kurie garsins Telšius.

Telšiuose vykdavo ir masinės sporto varžybos. Galime paminėti žemdirbių spartakiadas, kroso bėgimo varžybas. Beveik 50 metų vyko rajoninio laikraščio ,,Kalvotosios Žemaitijos“ pirmtako organizuojamos estafetės Telšių miesto gatvėmis. Jose dalyvaudavo rajono mokyklų, įstaigų, žemdirbių komandos. Parodoje galima pamatyti vienos pirmosios estafetės lazdelę, kai laikraštis dar vadinosi ,,Komunizmo aušra“.

 Medžiagą parodai tris metus rinko Povilas Klastauskas, nusipelnęs treneris, pedagogas, lengvaatlečius ugdantis nuo 1962 metų. Parodoje pristatomi ir muziejuje saugomi eksponatai sportine tematika.

Tai tik keli faktai ir pavardės, daugiau jų galima sužinoti apsilankius muziejuje ir apžiūrėti vasario mėnesį veiksiančią parodą. Dėkojame treneriui Povilui Klastauskui už galimybę Žemaičių muziejuje ,,Alka“ supažindinti lankytojus su Telšių lengvosios atletikos istorija, su 90 metų pasiekimais.

 

Parodos kuratorė – vyr. muziejininkė Vida Rimkuvienė

© Žemaičių muziejus "ALKA"
© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras

Atnaujinta 2013.09.30
Atsiliepimų laukiame adresu:
info@muziejusalka.lt