PARODA

„SUŠILDO IR APRENGIA“

2011 m. balandžio 13 d. – 2011 m. birželio 5 d.

Paroda, skirta šv. Velykoms ir Motinos dienai. Parodą sudaro dvi dalys. Pirmojoje dalyje eksponuojami plungiškės Rasos Žalūdienės kūriniai iš žolynų.

R. Žalūdienė gimė 1968 metais Pakruojo rajone, Stačiūnų kaime. Šiaulių prekybos mokykloje mokėsi kulinarijos, o domėtis žolėmis Rasa pradėjo būdama dar paauglė. Turbūt tam įtakos turėjo farmacininku dirbęs tėvelis. Todėl, dar prieš 20 metų kartu su vyru Kazimieru, atvykus gyventi į Varkalių kaimą, įsidarbino kooperatyve „Tėviškės žolynai“. Taip ir prasidėjo žolynų rinkimai, vaistažolių tyrinėjimai, rankdarbiai. Rasos pinti iš visokių žolių įvairūs buities rakandai, dekoratyvūs darbeliai ne kartą puošė tautodailės parodas, o ir kiekvienoje miesto šventėje galima ne tik pamatyti menininkės originalius darbus, bet ir paskanauti kvapnią žolelių arbatą.

Rasa Žalūdienė aktyvi tautodailininkų pagalbininkė rengiant įvairias šventes, parodas, o jos kūryba kalba apie menininkės darbštumą ir kantrybę. Jos darbai bus eksponuojami muziejuje iki gegužės 5 dienos.

Antroje parodos dalyje eksponuojami margučiai iš muziejaus rinkinių. Juos margino tautodailininkės J. Bulauskienė, V. Juškevičienė, Z. Jakaitė. Didžiąją parodos dalį sudaro lininiai moterų rūbai, papuošalai. Nuo senų senovės Lietuvoje auginamas linas. Jis rengė, šildė, gydė mūsų protėvius. Lino kelią galima palyginti ir su motinos gyvenimu. Motina gražiausia savo vaikams. Dėl jų ji iškenčia didžiausias kančias. Motina mus rengia ir šildo.

Parodoje eksponuojami lininiai rūbai, apatiniai, baltiniai, kostiumėliai, švarkeliai. Seniausias parodos eksponatas – lininiai, siuvinėjimu puošti baltiniai, siūti 1865 m. I. Pumpurienės iš Blauzdų kaimo (Skuodo raj.) Eksponuojamas išeiginis kostiumėlis, pasiūtas Užventyje 1928 m. Jam liną verpė ir medžiagą audė O. Servaitė. Be austinių rūbų parodoje eksponuojame megztas palaidinukes, pirštinaites, skrybėlaites ir rankdarbius.

Parodos pristatymas 2011 m. balandžio 27 d. 16 val.

Parodos kuratorės: Vida Rimkuvienė, Teresė Žulkutė, Dalia Lileikienė.

© Žemaičių muziejus "ALKA"
© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras

Atnaujinta 2013.09.30
Atsiliepimų laukiame adresu:
info@muziejusalka.lt